جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تاثیر لیزر موهای زائد بر پوست چیست؟

تاثیر لیزر موهای زائد بر پوست

مقدمه

تاثیر لیزر موهای زائد بر پوست می تواند عوارض موقتی که به سبب تحریک پوست ایجاد می شوند مثل قرمزی و تغییر رنگ پوست را ایجاد کند.

امروزه لیزر موهای زائد برای افرادی که از اصلاح همیشگی موهای بدن به روش سنتی خسته شده اند ، رواج یافته است. این درمان لیزری که باید توسط افراد متخصص و آموزش دیده انجام شود، با گرم کردن فولیکول های مو از رشد مجدد آنها جلوگیری می کنند که این عمل اغلب بدون عوارض و خطر خاصی انجام می شود اما در هر صورت به علت تفاوت واکنش بدن افراد به درمان و رعایت نکردن نکات مراقبتی ممکن است با عوارضی روبرو شوند.

 این مقاله با ارزیابی ویژگی‌های لیزر و  اثر آن بر بافت پوست بعد از رفع موهای زائد به کمک لیزر را ارزیابی می‌کند. 

عوارض جانبی موقتی لیزر بر روی پوست

گفتیم که در نهایت لیزر موهای زائد ممکن است عوارضی روی پوست داشته باشد که در این بین عوارض موقتی بین افراد بیشتر دیده می شود. تابش لیزر به علت ایجاد حرارت بالا ممکن است علائم تحریک پوستی و تغییراتی در رنگدانه پوست بوجود بیاورد.

قرمزی و تحریک

قرمزی و تحریک

با این حال، این اثرات جزئی هستند. این اثر بسیار شبیه اثری است که روش های موزدایی مانند اپیلاسیون روی پوست ایجاد مي کنند.

بنابراین ممکن است قبل از عمل ، متخصص پوست شما از بی حسی موضعی استفاده کند تا این اثرات را به حداقل برساند. توصیه می شود برای کاهش التهاب و قرمزی از کمپرس سرد بر روی ناحیه استفاده کنید. این علائم معمولا بعد از چند ساعت رفع می شوند و نیاز به نگرانی نیست.

رنگدانه ها تغییر می کند

لیزر ممکن است با تغییر در رنگدانه ها سبب تیره یا روشن شدن پوست شود‌. در افراد با پوست روشن ممکن است مشاهده شود که لیزر باعث ايجاد لکه های تیره تر از رنگ پوست شده است.عکس این موضوع برای افرادی با پوست تیره صادق است که ممکن است لکه های روشن تر از رنگ پوست خود مشاهده کنند. با این حال، مانند تحریک پوست، این تغییرات موقتی هستند و معمولاً دلیلی برای نگرانی نیستند.به طور کلی لیزر موهای زائد روی افرادی که پوست رنگ پریده و موهای تیره دارند بهتر عمل می کند. بنابراین اگر از روش های برنزه کردن پوست استفاده کرده اید بهتر است تا از بین رفتن اثر آن صبر کنید.

تعداد جلسات تیتانیوم برای حذف موهای زائد

عوارض جانبی شدید و البته نادر لیزر بر روی پوست

لیزر موهای زائد به ندرت، می تواند منجر به عوارض جانبی شدیدتری شود.  این عوارض نادر لیزر موهای زائد عبارتند از:

تغییر در بافت کلی پوست: اگر اخیراً برنزه شده‌اید، ممکن است در معرض خطر بیشتری باشید.

  پوسته پوسته شدن پوست : یکی از عوارض خفیف  تاثیر لیزر موهای زائد بر پوست اگر در مدت زمان کوتاهی پس از درمان و بدون اقدامات مراقبتی در معرض نور آفتاب قرار بگیرید ممکن است ، پوست ناحیه درمان را پوست پوست شده ببینید.

 برای جلوگیری از این عارضه باید صرف نظر از آب و هوا، از کرم ضد آفتاب (حداقل SPF30 ) برای حداقل 4 هفته در مناطق در معرض درمان استفاده کنید.

  • خطر عفونت پوست :

مانند سایر روش های رفع موهای زائد، آسیب رساندن به فولیکول های مو با لیزر می تواند خطر عفونت ایجاد کند. ناحیه آسیب دیده باید در حین بهبودی به عنوان یک زخم درمان شود. در نهایت، در صورت بروز عفونت، نباید کرم های آنتی بیوتیک بدون نسخه را روی نواحی وسیعی از پوست استفاده کنند.

  • تاول و سوختگی:

اگر لیزر موهای زائد به درستی انجام نشود، تاثیر لیزر موهای زائد بر پوست می تواند باعث سوختگی و تاول شود. با این حال، هنگامی که یک پزشک متخصص این فرآیند را انجام می دهد، از یک ژل خنک کننده بر روی پوست استفاده می کنند که اینکار به جلوگیری از سوزاندن پوست توسط لیزر کمک می کند. بنابراین سوختگی و تاول نادر است.

  • اسکار پوستی:

اسکارها معمولاً از عوارض لیزر موهای زائد نیستند. با این حال، اگر پزشک مرتکب خطا شود. همچنین اگر افراد بعد از درمان به درستی از ناحیه تحت درمان مراقبت نکنند، ممکن است اسکار ایجاد شود.

شما باید با پوست آسیب دیده طوری رفتار کنید که انگار آفتاب سوخته است تا از آسیب بیشتر جلوگیری شود. این بدان معنی است که آن را مرطوب نگه دارید، از آن در مقابل تابش نور محافظت کنید و به طور منظم برای علائم عفونت چک کنید.

 اگرچه این عوارض بسیار غیر معمول هستند، اما آگاهی از آنها ایده خوبی است. در صورتی که هر یک از علائم گفته شده با مراقبت های خانگی برطرف نشد با پزشک خود در میان بگذارید.

آیا لیزر موهای زائد بی خطر است؟

اگر از تجربه افرادی که عمل لیزر درمانی را انجام داده اند ، جویا شوید اغلب به ایمن و قابل تحمل بودن این درمان اشاره می کنند. بنابراین به نظر نمی رسد که این روش در دراز مدت خطراتی برای سلامتی افراد داشته باشد. تاثیر لیزر موهای زائد بر پوست اگر به طور علمی و استاندارد انجام شود می تواند نتایج بسیار رضایتبخشی داشته باشد.  با این حال، برخی از افراد ممکن است عوارض جانبی جزئی را پس از لیزر موهای زائد تجربه کنند. افراد باید از متخصص پوست خود بخواهند که قبل از انجام این درمان روی ناحیه بزرگتری از پوست، نحوه واکنش لکه کوچکی از پوست به درمان را آزمایش کند.

لیزر برای زنان باردار

آیا لیزر باعث ايجاد سرطان می شود؟

 این باور اشتباه که لیزر موهای زائد می تواند باعث سرطان شود، بی اساس است. تاثیر لیزر موهای زائد بر پوست ، به هیچ عنوان باعث ایجاد سرطان نمی شود.

لیزرها به گونه ای طراحی شده اند که از سلول های کوچک پوستی عبور ، و تنها بر روی فولیکول‌های عمیق مو اثر بگذارند و آنها را از بین ببرند. این لیزرهای مورد استفاده در رفع موهای زائد تابش کمی تولید می کنند. با این حال، تصور نمی‌شود که این اشعه مضر باشد، و هیچ مدرکی مبنی بر اینکه درمان لیزر موهای زائد باعث سرطان پوست می‌شود، وجود ندارد.

Titanium laser device

کسب اطلاعات بیشتر از دستگاه لیزر تیتانیوم

نتیجه

عمل لیزر موهای زائد در صورتی که به درستی انجام شود برای بسیاری از افراد بدون خطر و موثر است. برای از بین بردن کامل موهای زائد ممکن است چندین درمان لازم باشد و حذف دائمی موهای زائد همیشه تضمینی نیست. برخی از افراد ممکن است پس از درمان عوارض جانبی جزئی مانند قرمزی، تورم و تحریک را تجربه کنند و معمولاً می توانند این عوارض را در خانه درمان کنند. و اگر که متوجه علائم عفونت پوستی شوند باید به پزشک مراجعه کنند.

مشاوره خرید دستگاه
با ما در تماس باشید
فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

 

تازه ترین مطالب

 

اطلاعات این دستگاه را به اشتراک بگذارید :