جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

معرفی تکنولوژی لیزرهای دایود قدیمی و جدید

تکنولوژی لیزرهای دایود

در این مقاله به معرفی تکنولوژی لیزرهای دایود قدیمی و جدید پرداخته ایم.

دستگاه دایود جزو بهترین دستگاه های لیزر برای رفع موهای زائد است. این دستگاه دارای قابلیتهای منحصر به فردی است که آن را نسبت به سایر دستگاه های لیزر در رده ی بالاتری قرار داده است.

لیزر موهای زائد یکی از سریع‌ترین و قدرتمندترین روش‌های رفع موهای زائد بدن است که امروزه در سراسر دنیا محبوبیت بسیار زیادی یافته است. انجمن جراحان پلاستیک زیبایی آمریکا تعداد کل افرادی که در آمریکا  در سال 2013 از روش های لیزر موهای زائد بهره برده اند را 1,440,252 نفر تخمین زدند. . تمایل به حذف موهای ناخواسته یک روند افزایشی است که همچنان در جامعه رواج دارد و تعداد متقاضیان آن هرروزه رو به افزایش است.

رشد طبیعی موهای زائد در مناطق مختلف بدن می تواند به دو علت پاتولوژیک نیز باشد :

هایپرتریکوزیس (رشد موهای زائد در هر ناحیه بدن)

هیرسوتیسم (رشد غیر طبیعی مو در زنان با اختلالات  آندروژنیک)

در هر صورت ، علت رویش موهای زائد هرچه که باشد ، امروزه لیزرهای رفع موهای زائد به عنوان یک روش دائمی، بی خطر ، موثر ، قدرتمند و ارزان تبدیل به اولین انتخاب افراد به منظور رفع موهای زائد شده اند.

لیزر دایود و تکنولوژی لیزرهای دایود ، یک لیزر نیمه هادی با پمپ الکتریکی است که در آن محیط فعال توسط یک اتصال PN تشکیل می شود.

لیزرهای دایود جدید دارای یک سیستم خنک کننده مدرن داخل نازل هندپیس می باشند که باعث انجام لیزر بدون هیچ گونه درد ، التهاب یا  سوختگی پوستی می شوند.این سیستم خنک کننده از فن آوری شیشه سافایر (پنجره سرد یاقوت کبود) و فلز نیمه رسانای TEC بهره می برد که با وجود این تکنولوژی ، نیازی به روش های خنک کننده دیگر نیست.

عملکرد لیزر موهای زائد بر اساس تئوری فتوترمولیز انتخابی است که با استفاده از یک طول موج نوری خاص که یک کروموفور خاص را هدف قرار داده و ملانین های ناحیه انرژی را جذب کرده و به گرما تبدیل می کند که می تواند به بافت های اطراف آسیب برساند و فولیکول های مو را تخریب کند.

 

دستگاه لیزر دایود

امروزه بسیاری از افراد دغدغه ی از بین بردن موهای زائد نواحی مختلف بدن شان را دارند. به همین دلیل میزان مراجعه به کلینیک های زیبایی روز به روز در حال افزایش است. در کلینیک های زیبایی از دستگاه های لیزر مختلف برای از بین بردن موهای زائد قسمتهای مختلف صورت و بدن استفاده می شود. یکی از بهترین دستگاه ها برای از بین بردن موهای زائد دستگاه لیزر دایود است. در دستگاه دایود، اشعه های نوری از طریق تابیده شدن به ریشه ی مو، فولیکول های مو را تحت تاثیر قرار داده و از بین می برند. انرژی دستگاه دایود به صورت مستقیم فولیکول ها را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث آسیب به پوست اطراف نمی شود. استفاده از دستگاه لیزر دایود موثرترین نتیجه را در افرادی دارد که موهای تیره تر دارند.

آشنایی بیشتر با دستگاه لیزر دایود

لیزرها یا منابع نوری طیف تابش گسترده امواج الکترومغناطیسی هستند که جذب ملانین ها شده و نفوذ عمیق به لایه

درم را رقم می زند. در طول موج 600-1100 نانومتر ، گرم شدن عمیق و انتخابی ساقه مو، اپیتلیوم فولیکول مو، و ماتریکس مو امکان پذیر است، در حالی که خنک سازی انتخابی اپیدرم ، گرم شدن  اپیدرم را به حداقل می رساند.

انتخاب طول موج ، دوره تابش(PULSE DURATION) ، جریان(FLUENCE) و اسپات سایز مناسب در بهینه سازی تابش و افزایش اثربخشی و کاهش حداکثری عوارض جانبی مهم هستند.

نور همچنین می تواند فولیکول های مو را توسط دو مکانیسم دیگر نیز از بین ببرد:

 1. مکانیکی (از طریق امواج ضربه ای)Shock wave Or Violet Cavitation
 2. فتوشیمیایی(از طریق تولید مدیاتورهای سمی و رادیکال های آزاد اکسیژن)Toxic Mediators

لیزرهای دایود دستگاه های لیزری حالت جامد هستند که موفقیت بسیار زیادی در چندین سال گذشته در امر رفع موهای زائد را کسب نموده اند. دلیل این موفقیت بالا ، قابل اعتماد بودن و توانایی آنها برای نفوذ به داخل بخش های بسیار عمیق تر پوست، حتی افراد دارای پوست تیره تر می باشد. یعنی لیزر های دایود توان درمان تمام تایپ های پوستی از روشن تا تیره را دارا هستند.

لیزرهای دایود از 5 پالس طولانی بین 800 تا 810 نانومتر بهره می برند.کمپانی های مختلف لیزرهای دایود با توان خروجی با طول موج های مختلف مانند 800، 808 و 810 نانومتر را تولید می کنند . از مطرح ترین دستگاه های لیزر دایود دنیا می توان دستگاه لیزر تیتانیوم و پلاتینیوم را نام برد.

در بین طول موج های مختلف لیزرهای دایود، 810 نانومتر طول موج بهتری از نظر نفوذ پذیری به نظر می رسد ، زیرا به عمق بیشتری از درم  نفوذ می کند و کمتر از طول موج  800 نانومتر پراکنده می شود.

با این حال، طول موج 800 نانومتر  گزینه درمانی بهتری است چرا که نیاز به تعداد جلسات کمتری جهت اثربخشی دارد. همچنین این طول موج درد کمتری را نیز ایجاد می کند.

با توجه به مطالعه ای که توسط D Kopera، انجام شد به طور میانگین پس از 4.11 جلسه ، اثربخشی رفع موهای زائد  برای افراد قابل مشاهده بود.همچنین در این مطالعه ، عوارض جانبی خاصی ذکر نشده است. فقط فولیکولیت پس از درمان در سه مورد مشاهده شد.

در یک مطالعه دیگر ، آدریان و همکاران در مطالعه خود مشاهده کردند که لیزر دایود 800 نانومتر در رفع موهای زائد در تمام زنان آفریقایی-آمریکایی موثر است. موهای صورت و گردن در این مطالعه تحت بررسی قرار گرفت. در این مطالعه ، کاهش قابل توجهی در پسودوفولیکولیت باربا پس از فقط یک جلسه درمان مشاهده شد و افراد از نتایج راضی بودند.

سیستم های لیزر دایود سنتی،  برای رفع موهای زائد از امواج با پالس های طولانی با چگالی انرژی بالا برای درمان استفاده می کنند که می تواند خطر سوختگی پوست را در طول دوره درمان افزایش دهد.همچنین بیماران ذکر می کردند که بدون وجود خنک کننده کافی، درد و ناراحتی همراه با درمان وجود دارد.

دلیل احساس درد وناراحتی حین انجام لیزر ، جذب نور و تبدیل شدن آن به گرما در پوست و پخش شدن آن اطراف نواحی پایانه های عصبی حسی فولیکول های مو می باشد.

در لیزر های دایود جدید ، این ویژگی ها تغییر کرده است و سیستم های خنک کننده قدرتمند موجب کاهش درد و احساس ناراحتی حین درمان شده اند.

هالاچمی(Halachmi) و همکاران ، ایمنی و کارایی یا اثربخشی لیزرهای با فلوئنس کم و اسپات سایز بزرگ را با لیزرهای دایودهای سنتی با فلوئنس بالا مقایسه کردند.

نتایج درمانی هر دو سیستم های لیزر، کاهش قابل توجه موهای زائد را با 3 ماه پیگیری پس از پنج جلسه درمان نشان داد. با این حال، تفاوت بسیار جزیی بین این دو نوع سیستم لیزر دایود مشاهده شد. بعد از جلسه سوم درمان با لیزر های جدید با فلوئنس پایین و اسپات سایز بزرگ ، رشد مجدد کمی سریعتر نسبت به لیزر های قدیمی بود. با این حال تفاوت فاحش این دو دستگاه ، کاهش فاحش ریسک ایجاد عوارض جانبی در سیستم های لیزری جدید بود.

استفاده از لیزرهای با فلوئنس پایین و تکرار تابش های میلی ثانیه ای موجب دستیابی به انباشته شدن حرارت در بالب مو و تخریب موثر فولیکول های مو بدون درد و سوختگی می شود.

در یک مطالعه انجام شده توسط Paiو همکاران که کارایی، ایمنی و اثربخشی درمان در دو نوع دستگاه متفاوت دایود ، یکی 810 نانومتر با  سرعت جریان کم، پالس سریع و پالس های متعدد و دیگری 810 نانومتر تک شات با انرژی و فلوئنس بالا را مقایسه کرد.وی نتیجه گرفت که هر دو درمان اثربخشی قابل قبولی داشتند و موجب کاهش بیش از 80 درصد موهای زائد  در 6 ماه بعد شدند.تفاوت آنها کاهش قابل توجه ضخامت موها در افرادی بود که تحت لیزر با سرعت جریان کم، پالس سریع و پالس های متعدد قرار گرفته بودند.

مراقبت بعد از لیزر دایود

تعداد جلسات لازم برای استفاده از دستگاه لیزر دایود

platinum laser hair removal pic

به طور معمول برای از بین بردن موهای زائد با دستگاه لیزر دایود به شش تا ده جلسه درمان نیاز است. البته به منظور اثربخشی بهتر تمدید دوره ی درمان نیز توصیه می شود. معمولاً فاصله ی بین جلسات لیزر برای نواحی مختلف صورت بین بازه ی چهار تا شش ماه است. اما فاصله بین جلسان برای نواحی دیگر بدن بین بازه ی زمانی شش تا هشت ماه می باشد. تعداد جلسات لیزر موهای زائد با دستگاه دایود به عواملی مانند ضخامت مو، میزان هورمون ها، ناحیه تحت درمان، رنگ پوست بستگی دارد. با توجه به این عوامل تعداد جلسات لازم برای هر فرد متغیر است.

دستگاه دایود دارای طول موج بالایی است

این دستگاه لیزر نسبت به دستگاه های دیگر دارای طول عمر بالاتری است. دستگاه لیزر دایود قدرت بالایی در از بین بردن موهای زائد نواحی مختلف صورت و بدن دارد. طول موج بالای دستگاه دایود منجر به نفوذ اشعه ی لیزر با قدرت بیشتر به لایه های پوست شده و به همین دلیل میزان گرمای بیشتری به فولیکول های مو خواهید رسید. رسیدن گرمای بیشتر اشعه ی لیزر به فولیکول های مو باعث تخریب سریعتر فولیکول ها و رفع موهای زائد می شود.

مراقبت بعد از لیزر دایود

دستگاه لیزر دایود دارای هندپیس های قوی است

هندپیس های لیزر دایود دارای طول عمر بالا است و قدرت زیادی نیز دارد. به همین دلیل از این دستگاه به دلیل طول عمر بالا در بیشتر کلینیک های زیبایی استفاده می شود. همچنین، امکان خرابی هندپیس های دستگاه دایود کم است و باعث ایجاد هزینه برای کلینیک نمی شود. اگر خودتان کلینیک زیبایی دارید و قصد خرید دستگاه لیزر را دارید به شما خرید دستگاه لیزر دایود را پیشنهاد می کنیم.

دستگاه لیزر پلاتینیوم

کسب اطلاعات بیشتر از دستگاه لیزر پلاتینیوم

دستگاه دایود برای انواع پوست مناسب است

دستگاه دایود این قابلیت را برای مختصصین فراهم می کند که باتوجه به فاکتورهایی مانند نوع پوست، رنگ پوست، جنس و ضخامت موهای زائد، پارامترهای درمانی را تنظیم و مشخص کنند.

دستگاه لیزر دایود برای کدام نواحی مناسب است؟

دستگاه لیزر دایود برای کدام نواحی مناسب است؟

دستگاه لیزر دایود برای از بین بردن موهای زائد نواحی مختلف بدن  خصوصا در افراد تیره، مناسب است. این نواحی شامل قسمتهای زیر است:

 • ناحیه ی قفسه ی سینه؛
 • ناحیه ی پایین شکم؛
 • شکم و کمر؛
 • ناحیه ی پشت لب؛
 • دست ها و پاها؛
 • گردن؛
 • زیر بغل.

مزایای دستگاه لیزر دایود

دستگاه لیزر دایود دارای عملکرد سریعی است:

 • هر کدام از پرتوهای نوری دستگاه دایود، صدها تار موی زائد را به طور همزمان از بین می برند. بنابراین، عملکرد سریع جزو مزایای دستگاه دایود محسوب می شود.

رفع دائم موهای زائد با لیزر دایود امکان پذیر است:

 • یکی از پرقدرت ترین دستگاه های لیزر، دایود است. چراکه مناسب ترین طول موج برای انجام لیزر 808 نانومتر یا همان دایود می باشد. این دستگاه می تواند برای رفع دائمی موها موثر باشد. البته به منظور تثبیت روند درمان باید هر شش ماه یکبار دوباره موهای زائد را لیزر کنید. در بین دستگاه های لیزر با طول موج دایود ، دستگاه های سوپرانو تیتانیوم و لیزر T29 از بهترین دستگاه های لیزر دایود هستند که با بهره مندی از سه طول موج الکساندرایت ، دایود و اندیاگ می توانند با اثربخشی بالا موجب رفع موهای زائد در تمام تایپ های پوستی شوند.

تعداد جلسات لیزر در کمترین زمان صورت می گیرد:

 • به دلیل عملکرد سریع دستگاه لیزر دایود، تعداد جلسات درمانی کمتری نیاز است. به دلیل اینکه دستگاه دایود هر مرتبه میزان زیادی از فولیکول ها را از بین می برد، تعداد جلسات درمان نیز کمتر می شود.

استفاده از دستگاه لیزر بدون درد است:

 • استفاده از دستگاه لیزر باعث بروز درد زیاد نمی شود. سوزش و درد پس از استفاده از دستگاه دایود در کوتاه ترین زمان برطرف می شود.

اقدامات قبل و بعد استفاده از دستگاه لیزر دایود

اقدامات لازم قبل و بعد از رفع موهای زائد با استفاده از دستگاه لیزر دایود شامل موارد زیر است:

 • قبل از لیزر باید ناحیه ی تحت درمان فاقد هر نوع لوازم آرایش باشد.
 • تا چهار هفته قبل از استفاده از دستگاه لیزر دایود از برنزه کردن پوست خودداری کنید.
 • از پوشیدن لباسهای تنگ پس بلافاصله پس از لیزر موهای زائد اِجتناب کنید.
 • بعد از لیزر موهای زائد صورت از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید.
 • قبل از انجام لیزر، آزمایشات هورمونی را انجام دهید. اگر مشکل هورمونی داشته باشید باید قبل از لیزردرمانی برطرف کنید تا لیزر موهای زائد اثربخشی بهتری داشته باشد.

سخن آخر

تکنولوژی لیزرهای دایود قدیمی

همه ی افراد دوست دارند که پوستی زیبا و عاری از موهای زائد داشته باشند. دستگاه لیزر دایود می تواند شما را به رویایتان درباره ی داشتن پوستی صاف و بدون موهای زائد برساند. این دستگاه نسبت به سایر دستگاه های لیزر عملکرد سریعتر، طول موج قدرتمندتر، هندپیس قوی و اثربخشی بهتری دارد. تمام این مزایا باعث شده که دستگاه لیزر دایود به عنوان بهترین دستگاه لیزر شناخته شود. معمولاً در کلینیک های زیبایی به طور گسترده از دستگاه لیزر دایود استفاده می شود. با استفاده از این دستگاه موهای زائد به بهترین  نحو در کوتاه ترین جلسات بدون درد از بین خواهند رفت. پس اگر شما نیز به دنبال بهترین روش برای از بین بردن موهای زائد صورت و بدن هستید، رفع موهای زائد با دستگاه لیزر دایود را امتحان کنید.این دستگاه می تواند در کوتاه ترین زمان موهای زائدتان را از بین ببرد. البته لیزر دایود صرفا نشانه ی مزیت دستگاه نیست بلکه مشخصات فنی دستگاه ها می تواند قدرت دستگاه و اثربخشی آن را تعیین کند. از جمله بهترین دستگاه های لیزر موی زائد دایود می توان به لیزر سوپرانو تیتانیوم و لیزر T29 اشاره کرد که با بهره مندی از سیستم لیزربار امریکایی اورجینال و سیستم کولینگ قدرتمند با توان بالای هندپیس می توانند بالاترین اثربخشی را در رفع موهای زائد داشته باشند. شما می توانید جهت مشاهده قدرتمند ترین و بهترین دستگاه های لیزر دایود به بخش محصولات شرکت پرمون مد مراجعه نمایید.

مشاوره خرید دستگاه
با ما در تماس باشید
فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

 

تازه ترین مطالب

 

اطلاعات این دستگاه را به اشتراک بگذارید :