جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

8 نکته طلایی که قبل از انجام لیزر موهای زائد باید بدانیم

نکات لازم قبل از انجام لیزر موهای زائد

8 نکته حیاتی که قبل از انجام لیزر موهای زائد باید بدانیم تا یک لیزر  موی زائد نتیجه بخش داشته باشیم.
موهای زائد ، همیشه یکی از مشکلات و معضلات ناخوشایندی است که سن و جنس نمی شناسد و افراد به دنبال رهایی از آن هستند. خصوصا خانم ها که تمایل دارند ظاهرزیبا و آراسته ای داشته باشند ، دائما به دلیل چرخه رشد مکرر موها از رویش موهای زائد رنج می برند و راه های درمانی مختلف به دلیل نیاز به تکرار ، زمان بر بودن و بعضا عارضه داشتن می تواند باعث کلافگی و خستگی فرد شوند. با پیشرفت لیزر های رفع موهای زائد و مشاهده اثربخشی فوق العاده و راحت بودن درمان با آنها امروزه این دستگاه ها بسیار مشهور شده و محبوبیت زیادی را بین افراد به دست آورده اند و روز به روز تعداد متقاضیان داوطلب برای انجام لیزر موهای زائد بیشتر می شود.
لیزر موهای زائد ، با تقویت اشعه ها و پرتوهای نوری در طول موج های معینی ، آنها را به سطح پوست می تابانند . انرژی این پرتو ها در داخل پوست توسط ملانین(رنگ دانه) های اطراف و داخل فولیکول های مو جذب شده و تبدیل به انرژی حرارتی می شوند. با افزایش دمای بافت پوست فولیکول های مو آسیب دیده و تخریب می شوند و طبیعتا به دنبال آن مو ریزش پیدا می کند.این اساس عملکرد لیزر موهای زائد می باشد.
امروزه تبلیغات بسیار گسترده ای توسط کلینیک های مختلف برای دستگاه های رفع موهای زائد  می شود و شاید اسم بسیاری از این کلینیک ها و دستگاه ها به گوش شما هم خورده باشد. در این بین بسیاری از افراد از جلسات درمانی لیزر موهای زائد خود رضایت کامل دارند و برخی نیز ناراضی هستند. 

برخی برند ها مشهورتر هستند و برخی ناشناخته . دراین میان نکات مهمی وجود دارد که بسیاری از افراد از آن اطلاعی ندارند و همین امر باعث می شود تا کلینیک و دستگاه نامناسبی را برای انجام جلسات لیزر موهای زائد خود انتخاب کنند .اگر شما هم قصد انجام لیزر موهای زائد را دارید ، حتما تا آخر این مقاله با ما همراه باشید تا با رعایت موارد ذکرشده در این مقاله بتوانید انتخاب مناسبی داشته  و از نتیجه درمان لیزر موهای زائد خود رضایت کامل داشته باشید.

فرآیند لیزر موهای زائد شامل استفاده از یک پرتو لیزر متمرکز بر روی مو است که توسط ملانین موجود در تار مو جذب می شود. گرمای تولید شده از نور ، فولیکول های مو را از بین می برد و از رشد موهای جدید جلوگیری می کند.این درمان در چند جلسه انجام می شود. اگر قصد انجام این روش را دارید، باید بهترین کلینیک پوست را در مجاورت خود پیدا کنید و برای دریافت دستورالعمل های مورد نیاز با تکنسین مشورت کنید. لیزر موهای زائد در حال حاضر مقرون به صرفه تر و در دسترس تر از همیشه است. پس از سال ها اصلاح یا اپیلاسیون، ممکن است برای نتیجه دائمی تر، لیزر موهای ناخواسته را در نظر بگیرید. در اینجا نکات مهمی وجود دارد که قبل از شروع درمان باید بدانید تا بتوانید به نتایج صاف ابریشمی برسید.

۱) نتیجه درمانی برای همه یکسان نیست !!

The treatment outcome is not the same for everyone

به طور کلی افرادی که رنگ پوست تیره ، موهای ضخیم تر و تیره تر با تراکم بیشتری دارند معمولا به درمان لیزر موهای زائد پاسخ دهی مطلوب تری دارند، و افراد با پوست روشن و موهای نازک و کرکی شکل ممکن است از نتیجه درمان راضی نباشند.

2) نتیجه درمانی مناسب با جلسات زیاد و مرتب حاصل می شود

Proper treatment results are achieved with frequent and regular sessions

اگر قصد انجام لیزر موهای زائد را دارید باید بدانید که باید نظم ، حوصله و صبر زیادی داشته باشید تا از نتیجه درمان لذت ببرید . درمان لیزر موهای زائد با ۱ جلسه تمام نمیشود و باید با زمان بندی مناسب با فواصل چند هفته ای به طور مرتب انجام شود. عموما در افراد مختلف ممکن است بین ۶ تا ۱۲ جلسه انجام لیزر موهای زائد بسته به میزان پاسخ دهی به درمان نیاز باشد همچنین فواصل بین جلسات می تواند بسته به نظر پزشک معالج شما بین ۴ تا۶ هفته باشد. البته با گذشت چند جلسه از درمان به مرور باید فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد افزایش یافته و هر ۷ -۸ هفته یکبار درمان انجام شود.
پس اگر می خواهید از نتیجه درمان رضایت کامل داشته باشید جلسات درمانی خود را سروقت و بدون عقب انداختن تا انتها کامل کنید.

3) مراقبت های پوستی قبل و بعد از جلسه درمانی لیزر موهای زائد را خیلی جدی بگیرید!

رعایت یک سری موارد قبل و بعد از انجام لیزر می تواند عوارض درمان را بسیار کاهش داده و اثربخشی و رضایتمندی از درمان را بالا ببرد.
حتما قبل از انجام لیزر با پزشک معالج خود در مورد انجام لیزر موهای زائد و انتخاب دستگاه مناسب مشورت کنید . حتما ۲۴ ساعت قبل از جلسه درمانی خود موهای بدن تان را به طور کامل با تیغ اصلاح شیو کنید. به هیچ عنوان زمانی که هنوز موهای زائد در سطح بدن شما وجود دارد لیزر انجام ندهید.سعی کنید از ۲۴ ساعت قبل از انجام لیزر تا ۴۸ ساعت بعد از آن آب فراوان میل کنید. انجام سولاریوم و آفتاب گرفتن از ۳ ماه قبل از انجام لیزر تا ۶ ماه پس ازآن ممنوع است .

پس از جلسه درمانی تا 1 هفته سعی کنید از تماس مستقیم پوست با نور آفتاب جلوگیری کنید و قبل از تماس با نور خورشید حتما از کرم های ضد آفتاب با کیفیت با SPF بالا استفاده نمایید.تا 48 ساعت پس از جلسه درمانی از دوش آب گرم و مصرف عطر و ادکلن پرهیز نمایید.اگر سابقه تبخال دارید حتما پزشک خود را مطلع نمایید چرا که باید از 2 روز قبل از انجام لیزر داروی ضد ویروسی دریافت نمایید.
همچنین در صورت وجود درد یا قرمزی مختصر روی پوست طی یکی دو روز اول پس از درمان می توانید از داروهای مسکن (ضد درد) و کمپرس های سرد موضعی برای کاهش التهاب استفاده نمایید. درصورت وجود خشکی پوست پس ازدرمان حتما از پماد آد استفاده نمایید.

4) دستگاه باکیفیت، طول موج مناسب ، اپراتور باتجربه و دیگر هیچ!!

سعی کنید مرکزی را برای دریافت خدمات لیزر موهای زائد انتخاب کنید که از کیفیت و برند دستگاه لیزر موهای زائد آنجا اطمینان داشته باشید. امروزه دستگاه های لیزر بسیار زیادی از 2-3 میلیون تومان تا چند میلیارد تومان وجود دارند که طبیعتا کیفیت آنها باهم بسیار تفاوت می کند. در بین برندهای مطرح و قابل اعتماد می توان به لیزر جنتل مکس پرو کمپانی کندلا آمریکا ، لیزر هیر ریموال کمپانی کوترای آمریکا ، لیزر های سوپرانو آیس تیتانیوم و سوپرانو آیس پلاتینیوم کمپانی آلما آمریکا ، لیزر دکا ، لیزر موهای زائد T29 و … اشاره کرد همگی این دستگاه ها معتبر ترین گواهینامه ها و بالاترین استانداردهای جهانی را توانسته اند کسب نمایند. در کشور ما با توجه به فراوان بودن تایپ های پوستی 3 و4  محبوب ترین لیزرها ، لیزرهای دایود و در راس آنها لیزر تیتانیوم می باشد.

Titanium laser device

کسب اطلاعات بیشتر از دستگاه لیزر تیتانیوم

Candela

کسب اطلاعات بیشتر از دستگاه لیزر کندلا

Platinum laser device

کسب اطلاعات بیشتر از دستگاه لیزر پلاتینیوم

لیزر رفع موهای زائد T29

کسب اطلاعات بیشتر از دستگاه لیزر T29

همانطور که گفتیم بسته به رنگ پوست شما باید طول موج مناسب و ایده آل شما توسط دستگاه لیزر پشتیبانی شود و لزوما یک طول موج مثلا الکساندرایت که از قضا مشهورترین طول موج می باشد لزوما برای همه افراد اثربخش نیست و شما باید بسته به رنگ پوستتان طول موج مناسب را انتخاب نمایید.
یک اپراتور حرفه ای که با دستگاه های مختلف کار کرده است کاملا به تعداد شات لازم برای تایپ های پوستی و نواحی مختلف بدن آشناست و می داند که هندپیس را باید با چه سرعتی و با چه انرژی تابشی روی پوست شما حرکت دهد تا بهترین نتیجه درمانی بدون ایجاد درد و یا سوختگی ایجاد شود.پس انتخاب دستگاه مناسب با یک اپراتور خبره نقش مهمی در اثربخشی درمان شما دارد.

5) قیمت های خیلی ارزان = کیفیت پایین و نتیجه نامطلوب!!

Very cheap prices

هزینه انجام لیزر موهای زائد در کلینیک های مختلف می تواند بسیار متفاوت باشد. بسته به قیمت دستگاه ، تبحر اپراتور ، میزان شات مصرفی برای هرجلسه درمان ، موقیعیت کلینیک ، میزان برند بودن و لوکس بودن کلینیک ممکن است قیمت های کلینیک های مختلف با هم تفاوت بسیاری داشته باشد. پس نمی توان یک قیمت ثابت را ذکر کرد اما توصیه می شود در مورد مراکزی که قیمت های بسیار پایینی  دارند حتما درباره نوع دستگاه و میزان شات مصرفی اطلاعات لازم را به دست آورید .

6) اگر تابه حال تجربه لیزر موهای زائد را نداشته اید حتما تست حساسیت پوستی انجام دهید!!

توصیه می شود در افرادی که سابقه انجام لیزر موهای زائد را نداشته اند چند روز قبل از جلسه اول ، ناحیه کوچکی از پوست به عنوان تست تحت لیزر قرار گیرد تا اگر حساسیت پوستی شدید رخ داد از انجام لیزر  موهای زائد اجتناب شود.
این تست پوستی پچ تست (patch test) نام دارد و می توانید از پزشک درمانگر خود تقاضای انجام این تست را داشته باشید هرچند که اکثر مراکز لیزر موهای زائد این تست را برای افراد انجام می دهند.

7) مناطقی که می توان لیزر کرد: از نوک پا تا خط رویش موهای سر!!

به طور کلی تمام مناطق بدن را می توان با لیزر  موهای زائد درمان کرد و ممنوعیت خاصی وجود ندارد . شایع ترین مناطقی که در خانم ها تحت لیزر قرار میگیرد، نواحی زیربغل، بیکینی و ناحیه تناسلی و پاها می باشد .همچنین در آقایان موهای صورت(سبیل و ریش)، موهای گردن ، سینه و پشت از شایع ترین مناطقی هستند که تحت درمان با لیزر قرار می گیرند.

8) اگر جزو این افراد هستید لیزر موهای زائد متاسفانه برای شما ممنوع است!!

removal

انجام لیزر موهای زائد متاسفانه برای همه امکان پذیر نیست و توصیه می شود افرادی که شرایط زیر را دارند از انجام لیزر پرهیز کنند:
افرادی که اخیرا (طی ۲-۳ ماه اخیر) سولاریوم کرده یا آفتاب گرفته اند.
افراد دارای عفونت پوستی فعال(زخم باز چرکی یا تبخال)
خانم های باردار یا شیرده
افراد دارای بیماری پوستی فعال مثل پسوریازیس ، ویتیلیگو ، لوپوس ،لیکن پلان ، اگزما یا آکنه فعال و…
افرادی که داروهای خاص پوستی مثل راکوتان و ماینوکسیدیل مصرف می کنند.

9) کلینیک مناسب را پیدا کنید

یافتن کلینیک مناسب بسیار مهم است. یک کلینیک معتبر با درمانگران واجد شرایط و آخرین فن آوری، شانس شما را برای داشتن یک تجربه بد لیزر موهای زائد کاهش می دهد، بنابراین مطمئناً ارزش تحقیق شما را دارد. این تضمین می کند که کیفیت مراقبتی که دریافت می کنید مطابق با استانداردهای بالا باشد.یک کلینیک خوب اصرار دارد که قبل از درمان با شما مشاوره داشته باشد. اگر کلینیک شما این کار را انجام نداد، درخواست قرار ملاقات برای دریافت مشاوره انجام بدهید.

10) به اپیلاسیون و موچین نه بگویید

در اولین جلسه، تکنسین لیزر دستورالعمل های قبل از درمان را به شما اطلاع می دهد که باید به شدت رعایت شود. مهم‌ترین آنها پرهیز از عوارض اپیلاسیون و تیغ است زیرا این روش‌ها موها را از ریشه می‌کشند.لیزر روی فولیکول‌های مو اثر می‌کند و اگر ریشه‌ها از بین رفته باشند، نمی‌توانند روی از بین بردن موهای زائد اثر بگذارند. بنابراین شما باید حداقل یک ماه یا شش هفته قبل از انجام لیزر ، اپیلاسیون یا کندن را متوقف کنید. اگر می خواهید موهای زائد را از بین ببرید، می توانید به اصلاح ادامه دهید.

11) ناحیه را قبل از لیزر اصلاح کنید

اگرچه ناحیه مورد نظر را اصلاح خواهید کرد، اما انجام این کار 24 تا 48 ساعت قبل از جلسه الزامی است. بسیار مهم است زیرا شانس دستیابی به نتایج بهتر را افزایش می دهد زیرا فولیکول دست نخورده است و قسمت زیادی از مو در بالای پوست قابل مشاهده نیست.بنابراین لیزر می تواند فولیکول را تشخیص دهد و به جای کار بر روی طول مو، به طور کامل روی آن کار کند. البته بهتراست فقط موهای خیلی بلند را اصلاح کنید.

12) از اشعه ماوراء بنفش دور بمانید

هنگامی که قصد انجام لیزر موهای زائد را دارید، باید از هرگونه قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا آفتاب گرفتن اجتناب کنید زیرا پوست برنزه برای این روش ایده آل نیست. اگر قبلاً برنزه شده اید، برای شروع درمان باید صبر کنید تا رنگ پوستتان به رنگ عادی برگردد. زیرا لیزر روی پوست برنزه می تواند منجر به تاول و التهاب شود. بنابراین مطمئن شوید که هنگام بیرون رفتن در آفتاب به طور مناسب خود را بپوشانید و هنگام بیرون رفتن از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

13) از لوازم آرایشی و کرم ها استفاده نکنید

هنگامی که برای اولین قرار ملاقات می روید، مطمئن شوید که هیچ کرم یا مواد آرایشی روی پوست خود که قرار است درمان شود، استفاده نکرده باشید. پوست خود را با کمک صابون ملایم بشویید و تمام مواد آرایشی باقیمانده مانند دئودورانت، لوسیون، آرایش و غیره را پاک کنید. در آن روز پوست خود را مرطوب نکنید زیرا برای درمان باید تمیز و خشک باشد.

14) از لوازم آرایشی و کرم ها استفاده نکنید

هنگامی که برای اولین قرار ملاقات می روید، مطمئن شوید که هیچ کرم یا مواد آرایشی روی پوست خود که قرار است درمان شود، استفاده نکرده باشید. پوست خود را با کمک صابون ملایم بشویید و تمام مواد آرایشی باقیمانده مانند دئودورانت، لوسیون، آرایش و غیره را پاک کنید. در آن روز پوست خود را مرطوب نکنید زیرا برای درمان باید تمیز و خشک باشد.

15) ارائه لیست داروهایی که مصرف می کنید

شما باید تکنسین خود را در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید یا پمادهایی که مصرف می کنید مطلع کنید. این مهم است زیرا برخی از این داروها می توانند با حساس کردن پوست شما به نور، که می تواند باعث سوختگی و تاول شود، در درمان اختلال ایجاد کنند. بنابراین باید با متخصص پوست خود در مورد تمام داروهایی که بخشی از برنامه روزانه شما هستند یا داروهایی که اخیراً شروع کرده اید، مشورت کنید.

16) برای جلسه آماده شوید

شما باید از نظر ذهنی برای درمان آماده باشید زیرا بسته به ناحیه ای که باید پوشانده شود و نوع پوست شما طی یک بازه زمانی چهار تا پنج جلسه تکمیل می شود. جلسات به فاصله چهار تا شش هفته خواهد بود. بنابراین مطمئن شوید که در این مدت هیچ تعطیلات ساحلی را برنامه ریزی نکنید و از آفتاب دوری کنید و دستورالعمل های مراقبت های بعد را دنبال کنید. همچنین باید از مصرف کافئین در روز ملاقات خودداری کنید و برای حفظ آرامش، نوشیدنی های بدون کافئین را انتخاب کنید.

17) انتظارات واقع بینانه داشته باشید

برای دستیابی به کاهش طولانی مدت مو، به درمان های متعددی نیاز خواهید داشت، اما این تلاش ارزشش را دارد!  تعداد درمان هایی که نیاز دارید از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود زیرا رشد مجدد می تواند تحت تاثیر هورمون ها و سایر عوامل بیولوژیکی قرار گیرد. به یاد داشته باشید که هیچ کلینیک لیزری نمی تواند وعده حذف 100 درصدی موهای زائد را بدهد زیرا برخی از موها همیشه برمی گردند.

سایر موارد مهم

آیا  لیزر دردناک است؟

این روش معمولا خیلی دردناک نیست، اما نواحی خاصی از بدن مانند خط بیکینی یا نواحی بالای لب می‌توانند حساس‌تر باشند. تحمل درد برای هر شخص متفاوت است، بنابراین بستگی به خود شما دارد. اگر بیمار در انجام این روش مشکل داشته باشد، یک ساعت قبل از ویزیت می توان از کرم بی حس کننده موضعی برای تسکین استفاده کرد.

عوارض لیزر چیست؟

عوارض می تواند شامل سوختگی، تاول، دلمه، جوش، جای زخم، تغییرات رنگدانه مانند هیپرپیگمانتاسیون یا هیپوپیگمانتاسیون یا احتمال اینکه موها به طور دائم برداشته نشوند و دوباره به رشد خود ادامه دهند، باشد. البته این عوارض در هر شخص متفاوت است و معمولا بسیار اندک است.

نتیجه

نتیجه

اگر تصمیم به انجام لیزر موهای زائد خود دارید، مطمئن شوید که تمام موارد ذکر شده در بالا را چک کرده  و رعایت کرده باشید. همچنین، دستورالعمل های ارائه شده توسط تکنسین کلینیک را در نظر داشته باشید تا درمان موثر و ایمن باشد.

مشاوره خرید دستگاه
با ما در تماس باشید
فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

 

تازه ترین مطالب

 

اطلاعات این دستگاه را به اشتراک بگذارید :